News

Posted on 3/3/2015 at 9:44 a.m.

 

The postseason continues for three GCL South schools tonight, with sectional games scheduled.  Elder and St. Xavier open their tournament play, while Moeller attempts to win a second straight sectional game.  La Salle, which won its opener Saturday, is scheduled to continue sectional play Wednesday evening.  Here is a look at the next sectional tournament games involving GCL South teams:

TUESDAY’S SECTIONAL GAMES
Cincinnati 2 Sectional (at Lakota West High School)
St. Xavier vs. Turpin, 6 p.m.
Cincinnati 4 Sectional (at Hamilton High School)
Elder vs. Oak hills, 6 p.m.
Cincinnati 5 Sectional (at Fairfield High School)
Moeller vs. Ross, 7:30 p.m.

WEDNESDAY’S SECTIONAL GAME
Cincinnati 3 Sectional (at Lakota West)
La Salle vs. Hamilton, 7:30 p.m.

Posted on 3/1/2015 at 5:15 p.m.

AquaBombers Add To History With State Title No. 36

Sophomore Grant House successfully defended his state titles in the 100- and 200-Yard Freestyle races, and the St. Xavier High School relay teams were again in championship form to help coach Jim Brower’s AquaBombers earn a total of 335 points – more than good enough for St. Xavier to win the Ohio High School Athletic Association Division I State Swimming & Diving Championships held Saturday at the C.T. Branin Natatorium in Canton.

The state crown was No. 36 in St. Xavier’s tradition-laden swimming history, which is more state titles than any other Ohio school In any sport.  Fellow GCL South member Moeller capped its strong season with a second-place finish, totaling 134 points.  And, Girls’ Greater Catholic League member St. Ursula Academy finished second to Upper Arlington in the Division I Girls’ Championships.

Besides House winning his two individual races again, St. Xavier teams won two of three relay races and finished second in a third.  The AquaBombers closed the meet by winning the 400 Freestyle Relay, with Matt Slabe, Grant Carr, House and Mitchell Frey.  St. Xavier’s team of James Wray, Luke Sobolewski, Frey and Joe Berno won the 200 Medley Relay, while St Xavier finished second in the 200 Freestyle Relay.

For the complete state meet results, including the finishes of all GCL South swimmers and divers, go to www.swimmeet.com, click on High School, Ohio, Current Season, Swim Meets, and then Ohio High School Championships, where you can access team scores and individual results from the state meet.

Posted on 3/1/2015 at 8:25 a.m.

La Salle and Moeller opened their postseason basketball journeys with sectional tournament wins over the weekend. Moeller had 10 players score in a 55-19 victory over Sycamore Friday at Fairfield High School, while junior guard Tre Crigler scored a team-high 18 points to lead La Salle to a 73-56 win over Western Hills Saturday night in a game at Fairfield.

La Salle (18-5), which also got 16 points from junior guard Nick Watson and 12 from senor forward Donte Buycks, advances to meet Hamilton in the Cincinnati 3 Sectional at 7:30 p.m. Wednesday at a location to be announced. Hamilton moved on with a 69-45 victory over Glen Este Saturday.  La Salle beat Hamilton in the season opener, winning 42-34 at Hamilton on December 6 - one day after the Lancers won the state football championship.

Moeller (15-8) will face Ross in the Cincinnati 5 Sectional at 7:30 p.m. Tuesday at Fairfield High School.  The Crusaders were led by senior forward Grant Pitman, who scored 11 points, and junior guard Trey McBride who added 10 points and nine rebounds.  Moeller outscored Sycamore, 19-3, in the third quarter and 36-11 in the second half to win its second straight game.

Elder and St. Xavier, which did not play over the weekend, also are in action Tuesday. Elder (20-2) renews its neighborhood rivalry with Oak Hills in the Cincinnati 4 Sectional at Hamilton High School.  Tipoff is 6 p.m.  Oak Hills advanced with a 59-46 win over Little Miami Saturday.  Elder defeated the Highlanders, 43-40, at Elder back in the regular season on January 13 – one of the Panthers’ 16 straight wins to start the season.

St. Xavier (14-8)  will play Turpin in the Cincinnati 2 Sectional at Lakota West High School. Tipoff is 6 p.m. Tuesday at Lakota West High School.  The Bombers opened the regular season with a 65-56 over Turpin at St. Xavier way back on December 5.  Senior guard Josh Theis scored 16 points and senior guard Jack Westerfield added 12 for St. Xavier in that victory.  Turpin advanced with a 64-42 win over Amelia Friday.

Posted on 2/27/2015 at 3:55 p.m.

This is an extremely busy week and weekend for teams representing the four GCL South member schools, with postseason action taking place in five sports:  Basketball, bowling, ice hockey, swimming & driving, and wrestling.  All four schools will be well represented in postseason competition that started earlier this week and runs through Saturday, highlighted by the state swimming & diving championships.

Here is a look at each of the sports:

BASKETBALL – Two schools are scheduled to begin their postseason journey this week, including Moeller – which plays Sycamore at 8:30 tonight at Fairfield High School as part of the Cincinnati 5 Sectional.  La Salle, which tied Elder and Moeller for the GCL South title this season, also plays at Fairfield – taking on Western Hills at 7 p.m. Saturday as part of the Cincinnati 3 Sectional.

Elder and St. Xavier don’t play this weekend, but instead will have their opening games on Tuesday night.  The Panthers will play the winner of Saturday’s game between Little Miami and Oak Hills.  Tipoff is 6 p.m. Tuesday at Hamilton High School in the Cincinnati 4 Sectional.  St. Xavier awaits the winner of Amelia and Turpin, and also is scheduled to play at 6 p.m. Tuesday at Lakota West High School as part of the Cincinnati 2 Sectional.

BOWLING – La Salle turned in a strong performance Thursday, finishing second out of 16 schools in the Ohio High School Athletic Association Division I Sectional Tournament at Crossgate Lances, one of two South sectionals.  The Lancers were led by junior Danny Reichwein, whose three-game total of 704 placed him third individually.  As a team, La Salle trailed only Middletown, 4424-4302.

Senior Matt Knebel also had a strong finish for La Salle, coming in ninth with a 656 series. Moeller finished sixth as a team, with a total of 4188, and the Crusaders were led by senior T.J. Snyder, who finished at No. 12 with a 649.  St. Xavier wound up finishing ninth, at 3846.  Senior Nathan Shrum rolled the best series for the Bombers, finishing with a 616 good for No. 21.

Elder, the lone GCL South school not to compete in the sectional at Crossgate, came in fifth place at Colerain Bowl – the second of two South sectional sites.  The Panthers had a team total of 4009 in Thursday’s competition.  Senior David Eubanks had the top series for the Panthers, rolling a 622 to finish at No. 13.  Sophomore Ethan Winkler and senior Sam Bailey finished one pin apart at No. 18 and 19, 604-603.

The OHSAA Southwest District Division I Bowling Championships are set for Wednesday at Beaver-Vu Bowl in Beavercreek.   The state tournament is scheduled for Saturday, March 14, at Wayne Webb’s Columbus Bowl, located at 3224 South High Street.

ICE HOCKEY – St. Xavier posted a 5-3 victory over Talawanda on Wednesday night at Miami University’s Goggin Ice Arena, earning the Bombers a trek to Columbus Saturday to face No. 1 seed Dublin Jerome at 1;30 p.m. at the OhioHealth Ice Haus in Columbus.  The game is a quarterfinal match in the OHSSAA Ice Hockey Division I Columbus District Tournament.

Senior Justin LeFevre recorded his first hat trick to help the Bombers get past Talawanda and advance to meet Jerome. All four GCL South schools participated in the postseason tournament.  Elder and La Salle lost in the first round to Bishop Watterson and Centerville, respectively, while Moeller knocked OFF Sycamore, 9-2, before being eliminated by Dublin Coffman, 3-2, at The Chiller in Dublin on last Sunday.

SWIMMING & DIVING – Both St. Xavier and Moeller have a strong contingent of competitors in Canton for the OHSAA Division I State Swimming & Diving Championships behind held at the C.T. Branin Natatorium in Canton.  The AquaBombers, looking to win STATE TITLE No. 36, are coming off a dominating performance in last weekend’s Southwest District Championships at Miami University.

In all, St. Xavier qualified 20 swimmers and a diver to state.

St. Xavier sophomore Grant House won the 100- and 200-Yard Freestyles and is back to defend titles in those same events at the state meet.  Moeller junior Jacob Peloquin also was a two-time event winner at the district meet, finishing first in the 100 Backstroke and 100 Butterfly.  St. Xavier won all three relay races at district, while Moeller finished second in two of the three events.

Swimming preliminaries got underway at 9 this morning.  Diving finals are set to begin at 9 a.m. Saturday, with the swimming finals at 4.  For complete meet results, go to www.swimeet.com, click on High School, Ohio, Current Season, Swim Meets, and then Ohio High School Championships, where you can easily access team scores and results from the entire meet.

WRESTLING – Moeller, fresh off its victory last Sunday in the GCL Wrestling Championships, will wrestle in the OHSAA Division I Sectional today and Saturday at Lebanon High School. First-round matches begin at 6 p.m. today, with the wrestling scheduled to begin at 10:30 a.m. Saturday.  Finals are scheduled to begin at 4:30 Saturday.  La Salle, with its talented young wrestlers, will join Moeller at Lebanon.

Elder and St. Xavier will compete in the Division I Sectional at Hamilton High School.  The Panthers narrowly missed ended Moeller’s 13-year run of GCL titles at the league meet last Sunday at St. Xavier, look to build off the second-place finish and put together a strong postseason.  Matches begin at 4:30 this afternoon, and then competition resumes at 9:30 a.m. Saturday.  Finals are set for 3 p.m

Moeller will attempt to win its seventh consecutive district title this week, when the Crusaders wrestle in the Ohio High School Athletic Association Division I Lebanon / Hamilton Sectional at Lebanon High School.  La Salle will join Moeller at Lebanon, where first-round matches are scheduled to begin at 5 p.m. Friday.  Elder and St. Xavier will compete in the Hamilton Sectional, to be held at the same times at Hamilton High School.   The OHSAA Southwest District Tournament is set for March 6-7 at Trent Arena in Kettering.

Posted on 2/23/2015 at 2:25 p.m.

Moeller and Elder each had four wrestlers win their respective weight classes and four more finish in second place but, in the end, it was the Crusaders that edged the Panthers, 254.5 to 240.5, in team points in the GCL Varsity Wrestling Championships held Sunday at St. Xavier High School.  The GCL title was No. 13 in a row for Moeller, but was the first under new coach James Yonushonis, who was named GCL South Coach of the Year by his peers.

St. Xavier senior Cole Jones, who won the 220-pound weight class, was named GCL South Wrestler of the Year.

Moeller – which entered the season ranked preseason No. 1 in The Enquirer’s coaches’ poll, had four wrestlers win their weight class – Conner Ziegler at 120 pounds, Jacoby Ward at 138, Brett Bryant at 170, and Joseph Hensley at 285.  Four other Crusaders finished second:  Mitchell Moore at 106, Trevor Hankins at 152, The-Moor Kelly at 195, and Jack Meyer at 220.  Moeller also had two wrestlers finish third and fourth in their weight classes to help the Crusaders continue their championship run that began back in 1992-93.

St. Xavier is the last school besides Moeller to win the GCL South crown, in 1991-92.

Elder came close to unseating Moeller, thanks to the performance by five champions and four second-place finishers.  Winning titles for Elder were Chucky Lipps at 106, Austin Murphy at 113, Robby Oswald at 152, Ti’Ric Evans at 160, and Gage Brock at 195.  The Panthers also had four wrestlers finish second – Jake Meridieth at 126, Connor Craig at 145, Andrew Taylor at 170, and Mark Adams at 182.  Sam Williams was Elder’s lone fourth-place finisher, at 138.

Led by Jones, St. Xavier finished third in the final team standings – racking up 157.0 points.  The Bombers had two second-place finishers in Sam Krider (113) and Dan McHale (285).  La Salle was fourth, with a team score of 117.5.  The Lancers got victories from a pair of talented underclassmen in sophomores Corey Shie, who won at 132, and Andrew Sims, who took the crown at 145.  Shie won the district title and was fifth at state at 120 as a freshman last year, while Sims was eighth at state at 126.  The Lancers got second-place finishes from Eric Beck (138) and Blake Wilson (150).       

Moeller will attempt to win its seventh consecutive district title this week, when the Crusaders wrestle in the Ohio High School Athletic Association Division I Lebanon / Hamilton Sectional at Lebanon High School.  La Salle will join Moeller at Lebanon, where first-round matches are scheduled to begin at 5 p.m. Friday.  Elder and St. Xavier will compete in the Hamilton Sectional, to be held at the same times at Hamilton High School.   The OHSAA Southwest District Tournament is set for March 6-7 at Trent Arena in Kettering.

View Older News Articles in the News Archive